RZS, czyli Reumatoidalne Zapalenie Stawów


Jednym z poważniejszych schorzeń jakimi zajmują się ortopedzi jest RZS, czyli Reumatoidalne Zapalenie Stawów. Jest to choroba autoimmunologiczna, czyli wynikająca z autoagresywnego zachowania organizmu pacjenta.

RZS, czyli Reumatoidalne Zapalenie Stawów

Jednym z poważniejszych schorzeń jakimi zajmują się ortopedzi jest RZS, czyli Reumatoidalne Zapalenie Stawów. Jest to choroba autoimmunologiczna, czyli wynikająca z autoagresywnego zachowania organizmu pacjenta. W praktyce oznacza to, że układ odpornościowy zaczyna wytwarzać przeciwciała, w celu zniszczenia własnych tkanek, a to wywołuje zapalenie, ból oraz deformacje stawów.

Choroba najczęściej postępuje symetrycznie. Jeśli u pacjenta stwierdzono RZS rozwijające się w jednej ręce, niemal na pewno choroba zaatakuje również drugą kończynę. Na RZS zapadają 3-4 razy częściej kobiety niż mężczyźni, na ogół po 40 roku życia, lecz nie jest to regułą. Przyczyny choroby nie są do końca znane, chodź dopatruje się ich w zakażeniu wirusem mononukleozy czy ciężkiej infekcji bakteryjnej.

RZS jest nieuleczalne, ale można je farmakologicznie wprowadzić w stan remisji, który oznacza spowolnienie lub zahamowanie rozwoju. Jako działanie wspomagające w leczeniu stosuje się rehabilitację.

W poważnych przypadkach przeprowadzane są zabiegi chirurgiczne, np. wszczepienia endoprotez w miejsce zmienionych chorobowo stawów.